TRX NEDİR?

TRX, kendi vücut ağırlığınızla yer çekimine karşı çalışma metoduna dayanan ilk kez Amerikan donanma ordusunda ortaya çıkan bir spor türüdür.

Deniz kuvvetlerinde görevli olan Randy Hetrick’in sınırlı ve dar alanda formda kalabilmek için kemer kullanarak spor yapmaya başladığı ve bu sisteminde böylelikle geliştiği bilinmektedir.

Son dönemde popülerliği gün geçtikçe artarak tüm dünyaya yayılan TRX fonksiyonel egzersizler alanında oldukça önemli bir yere sahiptir. TRX kişinin kendi vücut ağırlığını kullanarak yer çekimine karşı çalışma metoduna dayanan mucizevi bir sistemdir. Trx’in en büyük özelliği ise egzersizde mekan sınırlamasını ortadan kaldırıyor olmasıdır.

Kişinin ihtiyacı olan tek şey kendi vücut ağırlığıdır. Mekan sınırlamasının olmayışı TRX’i personal trainerınız ile ister salonda isterseniz de açık alanda kendi vücut ağırlığınızla vücudunuz için gerekli olan hareketleri yapabilme olanağı sunmaktadır. Mekan sınırlamasının olmayışı egzersiz programınızı ve sporu daha keyifli, eğlenceli ve sürdürebilir hale getirmektedir.

Vücut pozisyonunuzu değiştirerek kolaylıkla direnç ve şiddet ayarı yapabilirsiniz. Amerika ve Avrupa’da hızla yayılan bir egzersiz biçimi olan TRX kısa zamanda forma girmenin yeni yöntemlerinden biridir. Türkiye’de henüz birkaç yıldır var olan TRX’in en büyük özelliği ise egzersizde mekan sınırlamasını ortadan kaldırıyor oluşudur.

TRX ne işe yarar?

TRX pratik ve aynı zamanda verimli bir tam vücut antremanı yapmanızı sağlar. Sağlam bir Core ( karın ) yapısının oluşmasına yardımcı olur. Kas dayanıklılığını arttırır. Güçlendirme, kuvvet, dayanıklılık ve denge gibi konularda kişinin gelişmesine yardımcı olur.

TRX’de hareketlerin kişiye özel ayarlanabilmesi çalışan kişinin hareketleri yaparken zorlanmasını engeller ve egzersizden keyif almasını sağlar. TRX egzersizlerinde hareketleri çok tekrar ve hareket değişiminde aralarda dinlenmeden geçişler yapıldığında egzersiz cardio antrenmanı olur.