KİFOZ (KAMBUR) VE PİLATES

Kifoz, halk arasında yuvarlak sırt diye adlandırılan bir postür(duruş) bozukluğudur. Bu postür torakal kıvrımda artma(omurgada eğrilik), skapulada (kürek kemiği) protraksiyon(yuvarlak omuz) ve genellikle başın öne gitmesi özelliklerine sahiptir.

Kifotik postürde ağrıya neden olan pek çok faktör bulunmaktadır.Bunlardan biri posterıor longitudinal bağda gerilim, bu gerilimi ortadan kaldırıp eski esnekliğine kavuşması için egzersiz sırasındaki konum çok önemlidir.Diğer faktörde torokal erektör spinalar ve rhomboid kaslarda yorgunluk ağrıya neden olan iki önemli unsurdur.

Genel olarak meydana gelen duruş bozukluğu postürel kamburlukla ilişkili olabilir. Dik durma pozisyonunda mevcut kamburluk düzeliyorsa egzersizle tedavi edilebilmektedir. Düzelmeyen rijit bir çıkıntı söz konusuysa tedavi edilmesi gereken ciddi kamburluk durumunu düşündürebilir. Altında yatan unsurları bulmak için profesyonel bir yardım alınması gereklidir.

Eğriliğin oluşmaması için kişinin gün içindeki duruşu mesleğindeki konumu göz önünde bulundurulmalıdır ve yapacağı egzersizin içeriğinin iyi planlanması gerekir. Duruşunuzla ilgili postürel sıkıntılar yaşıyorsanız postürünüzde meydana gelen değişiklikler kas dengesizliğiyle de ilgilidir.Bu yüzden pilates çalışmalarıyla birlikte kuvvetlenen sırt kaslarımız bize daha dik durmayı sağlayacaktır.