POLE FITNESS NEDİR?

Pole dance ve pole fitnessin kökenlerin çok eskilere dayanmaktadır.

Yaklaşık 800 yıl öncesine dayanan ve Hintlilerin icat ettiği “mallakhamb” denilen geleneksel bir Hint sporu, aslında pole dansına öncülük ediyor. Bu spor 55cm çapında 3m uzunluğunda tahta pole üzerinde yapılmaktadır.Sporcular şort giyerler. Direğe doğru koşarak ve tırmanarak direk üzerinde tüm performans sergilenir.Sadece erkekler tarafından yapılmaktadır ve askeri eğitimlerde eğitim amaçlı kullanılır.

Chines pole’un geçmişi ise 12.yy ‘a dayanmaktadır. Çinli sirk akrobatları direkğe tırmanma, esneklik ve güç gerektiren performanslar sergilemektedirler.

1980’lerde Amerika ve Kanada’da Chinese pole veya mallakhamb sporlarının çeşitli formasyonlarla isimlerinin “striptiz”, “go-go” veya “kucak dansı (lap dancing)” olarak karşımıza çıktığını ve yaygın olarak da gece kulüplerinde gerçekleştirildiğini görüyoruz. Olimpiyatlara aday olan pole dansının, aslında bunlarla çok da alakası yok.

Pole Dans vs. Pole Fitness

Pole dansı, sadece bir dans türü olarak görmek, biraz haksızlık olur. Lakin, Pole dans için gereken kas gücü, esneklik, vücut hakimiyeti gerçekten birçok dansçının üstesinden gelemeyeceği kadar komplike bir düzen. Dolayısıyla, işin artık ciddi tarafını yani “spor” tarafını konuşmaya başlayacaksak Pole dansa “Pole sport” olarak bakmak daha doğru olacaktır. İşin içine hem aerobik hem de anaerobiğin girdiği bir sistemde, harcanan enerji ve aslında birçok spor dalında kullanılan hareketlerin de bulunduğunu varsayarsak, artık bir spor dalı olduğunu açıkça söyleyebiliriz.

Pole Fitness ise; cardio, güç ve dayanıklılık antrenmanlarını birleştiren modern bir fitness çeşididir. Pole Dance için gerekli güç, esneklik pole fitness ile kazanılabilir. Temel olarak Pole dance’da kullanılan hareketler fitness amaçlı kullanılır, bu hareketlerden çeşitli combolar yaratılabilir. Kareoegrafi, karakter, müzik ile uyum combolara eklendiğinde pole dance performansı ortaya çıkmaktadır.